Шановні батьки!

Скористайтесь порадами психолога, і ваше спілкування з дитиною стане позитивним, радісним і корисним для обох сторін.

Що не можна забороняти дитині: дев’ять акцентів для батьків.

Уявімо ситуацію: ви їдете в маршрутці й читаєте зі свого смартфону. — Дайте мені, будь ласка, свій смартфон, я хочу переглянути новини. Я свій вдома забула, — звертається до вас жінка, що сидить поруч. Дасте? Звісно — ні! Натомість дитину, яка не хоче поділитися з кимось улюбленою іграшкою, напевно, кожен другий дорослий присоромить. А насправді вона має право розпоряджатися своїми речами на власний розсуд, і відмовляти їй у цьому не можна.

У системі виховання з боку багатьох батьків є чимало невиправданих батьківських заборон.

1. Звичка дитини запитувати. Дитина росте й пізнає світ, і

природно, що в неї виникає багато запитань. Батьки, які втомилися після роботи, не завжди мають час і сили для спілкування з дитиною. Але час, який вони проводять разом із нею, коли відповідають на її запитання, читають і грають, дає змогу не тільки розвинути дитину, а й налагодити взаємини з нею.

2. Звичка дитини з кожного приводу плакати. Усе, що відбувається

в житті дитини, вона переживає емоційніше, ніж дорослі. Коли вона чимось засмучена, це нормально. Батьки не мають забороняти дитині плакати й соромити її за це. Натомість слід допомогти розібратися в ситуації, з’ясувати причини плачу і знайти шляхи розв’язання проблеми.

3. Право дитини розпоряджатися власними речами. Дитина має

повне право розпоряджатися власними речами на свій розсуд, як і дорослі. Не варто її соромити за жадібність і коментувати її дії на кшталт: «Он всі сміються з тебе, яка ти жадібна».

4. Право дитини говорити «Ні». Дитина — це не підлеглий, а

повноправний член сім’ї. Забороняти їй відмовляти дорослим означає порушувати її особисті права й наражати на небезпеку. Батьки мають знайти спосіб домовитися з дитиною або пояснити їй, чому треба робити те, що іноді не хочеться.

5. Бажання дитини погаласувати. Батьки мають дозволяти дитині

наспівувати пісеньки й видавати різні звуки на вулиці. Нехай вона насолоджується дитинством.

6. Право чогось боятися. Дитина може злякатися лікаря, незнайомого

родича чи іншої людини — це природно. Батьки мають не соромити дитину за страх, а пояснити їй, чому не слід боятися. Також важливо підтримати дитину — взяти її за руку або обійняти, щоб вона відчувала, що батьки поруч.

7. Право мати секрети. Що доросліша дитина, то більше потребує

особистого простору. Батьки мають контролювати дитину, аби вона не втрапила в біду, але потрібно поважати її особистий простір. Адже довіра дитини безцінна, і не варто ризикувати, розголошуючи дитячі секрети й читаючи особисті щоденники.

8. Вияв злості і заздрощів. Дитина, як і дорослі, має право відчувати

злість, заздрість тощо. Батькам слід пам’ятати про те, що сила волі в неї ще не сформована, тому й складно себе контролювати. Дорослі не мають називати негативні відчуття та емоції дитини «поганими» й забороняти їх проявляти.

9. Право помилятися. Дитині властиво часто помилятися, але не

варто її за це сварити. Будь-яка помилка — це досвід. Від того, як дорослі зреагують на помилку, залежить, стане вона для дитини позитивним життєвим уроком чи посіє страх знову помилитися.

Заступник директора з НВР Короткова Н.Б.

Кiлькiсть переглядiв: 487

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930