Стратегія реалізації внутрішньої системи забезпечення якості освіти Первомайської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4

Складові Стратегії:

1. Стандарти оцінювання основних напрямків внутрішньої системи забезпечення освіти закладу.

2. Основні напрямки, які підлягають оцінюванню.

3. Орієнтовні критерії самооцінювання закладу.

4. Циклограма контрольно-оцінювальної діяльності .

ВСТУП

Стратегія реалізації внутрішньої системи забезпечення якості освіти (далі Стратегія) розроблена з метою вивчення та оцінки якості освітньої діяльності і отримання інформації про реальний стан справ за кількома десятками параметрів, кожен з яких розкриває роботу закладу глибше. Така інформація допоможе проаналізувати сильні і слабкі сторони роботи школи, підкаже можливі шляхи підвищення якості освітньої діяльності, пройти цими шляхами — і отримати якісний результат.

Стратегія виокремлює основні напрямки, які підлягають оцінюванню; стандарти і критерії, за якими здійснюється само оцінювання діяльності.

Для вивчення якості освітньої діяльності у закладі можна використовувати такі методи збору інформації та інструменти:

- опитування (анкетування учасників освітнього процесу (педагогів,

учнів, батьків), інтерв’ю (з педагогічними працівниками, представниками учнівського самоврядування), фокус-групи (з батьками, учнями, представниками учнівського самоврядування, педагогами);

- Вивчення документації (річний план роботи, протоколи засідань

педагогічної ради, класні журнали тощо;

- Моніторинги (навчальних досягнень здобувачів освіти, педагогічної

діяльності (спостереження за проведенням навчальних занять, за освітнім середовищем), санітарно-гігієнічні умови, стан забезпечення навчальних приміщень, безпека спортивних та ігрових майданчиків, робота їдальні , вплив середовища на навчальну діяльність тощо);

- Аналіз даних та показників, які впливають на освітню діяльність

(система оцінювання навчальних досягнень учнів, підсумкове оцінювання учнів, фінансування закладу освіти, кількісно-якісний кваліфікаційний склад педагогічних працівників тощо);

інші інструменти, не заперечені законодавством.

В ході реалізації Стратегії можна використовувати різні підходи до самооцінювання: кількісний, описовий і комбінований, тобто поєднання кількісного й описового. За необхідності рівень освітньої діяльності, визначений описово, легко трансформується у кількісну оцінку.

Під час здійснення внутрішньої системи забезпечення якості освіти необхідно спиратися на такі принципи:

1. Дитиноцентризм. Головним суб’єктом, на якого спрямована освітня діяльність школи, є дитина.

2. Автономія закладу освіти, яка передбачає самостійність у виборі форм і методів навчання, визначення стратегії і напрямів розвитку закладу освіти, які відповідають нормативно-правовим документам, Державним стандартам загальної середньої освіти.

3. Цілісність системи управління якістю. Усі компоненти діяльності закладу освіти взаємопов’язані, це створює взаємозалежність між ними

4. Постійне вдосконалення.

5. Вплив зовнішніх чинників.

6. Гнучкість і адаптивність.

Отримані результати вивчення внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності є складовою звіту керівника перед громадськістю; може бути розглянутий на засіданні педагогічної ради. Щорічний звіт оприлюднюється на сайті закладу освіти.


1-3 Стандарти, основні напрямки та критерії оцінювання

внутрішньої системи забезпечення освіти в рамках школи

№ п/п Стандарт Основні напрямки, які підлягають оцінюванню Орієнтовні критерії для самооцінювання
Розділ І. Освітнє середовище закладу
1.1. Забезпечення безпечних та комфортних умов для навчання та праці - Дотримання санітарних вимог та нормативних актів; - безпека життєдіяльності; - спеціальне навчальне обладнання; - бібліотека; - здоров’язбережувальна компетентність школи; - наявність і безпечність інтернету. · Приміщення, територія школи облаштовані та обладнані з урахуванням принципів універсального дизайну і розумного пристосування, санітарно-гігієнічних вимог; забезпечена фізична доступність архітектурних елементів будівлі та території. · Учасники освітнього процесу знають вимоги охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій та дотримуються цих вимог і правил. · Педагогічні працівники обізнані з правилами реагування у разі, якщо учасник освітнього процесу травмується та/або в нього раптово погіршиться самопочуття, і вживають необхідних заходів у таких ситуаціях. · Дизайн освітнього середовища функціональний та адаптивний, що дає змогу максимально ефективно використовувати приміщення й територію закладу в освітньому процесі. · Заклад освіти забезпечений обладнаними навчальними та допоміжними приміщеннями, кабінетами, лабораторіями та засобами навчання, зокрема підручниками, дидактичними матеріалами, обладнанням, для реалізації освітньої програми. · Бібліотека функціонує як інформаційний центр закладу освіти. · У закладі освіти створені умови для здорового харчування учнів. · Освітнє середовище закладу мотивує учнів оволодівати ключовими компетентностями та спонукає їх вести здоровий та екологічний спосіб життя. · У закладі створені умови для безпечного використання інтернету, формування інформаційно-цифрових компетентностей, зокрема навичок безпечної поведінки та кібербезпеки.
1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації - Комфортне психологічне середовище; - міжособистісна взаємодія учасників освітнього процесу; - протидія боулінгу; - правила поведінки; - партнерство і повага; - психологічний супровід. · Заклад освіти веде активну політику щодо профілактики насильства — має антибулінгову програму, кодекс безпечної школи тощо. Політику щодо профілактики насильства приймають усі учасники освітнього процесу. Вони ознайомлені з відповідною програмою чи кодексом. · У закладі освіти розроблені чіткі й зрозумілі всім учасникам освітнього процесу правила поведінки, що базуються на взаємній повазі. · Керівництво закладу, педагогічні працівники володіють методиками раннього визначення ознак фізичного і психологічного насильства, зокрема такого, як булінг і мобінг, та знають, як реагувати на їх прояви. За потреби заклад освіти звертається по допомогу до поліції, соціальної служби тощо. · У закладі освіти учні можуть отримати психологічні консультації та психосоціальну підтримку. · У закладі освіти налагоджена робота з батьками із запобігання насильству щодо дітей, булінгу, кібербулінгу тощо, а також робота з подолання цих проблем.
1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору - Інклюзивні цінності; - адаптація; - взаємодія з ІРЦ; - взаємодія з батьками. ·Заклад освіти забезпечує рівний доступ до навчання усім дітям. ·Заклад освіти культивує повагу до прав людини та протидіє будь-яким проявам дискримінації. ·У закладі розроблені та втілюються підходи для комфортної адаптації та інтеграції учнів до освітнього процесу, а також власні підходи до комфортної адаптації нових працівників. ·У закладі достатня кількість працівників для надання необхідної підтримки учням з особливими освітніми потребами. ·Заклад піклується про те, аби учні з особливими освітніми потребами були забезпечені необхідними корекційно-розвитковими послугами. ·Педагогічні працівники впроваджують методики і технології для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. ·У педагогічному колективі сформована культура співпраці, педагоги дотримуються командного підходу щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами. ·Заклад співпрацює з інклюзивно-ресурсним центром і залучає його фахівців для розроблення індивідуальних програм розвитку та психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами в освітньому процесі. ·Заклад освіти підтримує зв’язок з родинами учнів з особливими освітніми потребами, залучає їх до команди фахівців з розроблення індивідуальних програм розвитку та надає іншу необхідну підтримку під час навчання.
Розділ ІІ. Система оцінювання здобувачів освіти
2.1. Заклад використовує систему оцінювання як інструмент спостереження за навчальним поступом учня та індикатор вдосконалення якості освіти - обізнаність з критеріями оцінювання; - підходи до оцінювання; - динаміка показників · У закладі освіти оприлюднені критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з предметів і курсів робочого навчального плану, розроблені відповідно до нормативних документів, освітньої програми закладу освіти та на основі компетентнісного підходу. · У закладі освіти аналізують результати та динаміку навчальних досягнень учнів, на основі яких готують аналітичні документи та приймають рішення про підвищення якості освітнього процесу, мотивації навчальної діяльності учнів.
2.2. У закладі освіти відкрита, прозора і зрозуміла для учнів система оцінювання - Обґрунтування; - дотримання ак.доброч.; - формувальне оцінювання · Учні отримують вичерпну інформацію щодо критеріїв оцінювання навчальних досягнень і розуміють їх. · Під час оцінювання навчальних досягнень учнів учителі дотримуються принципів академічної доброчесності, і, відповідно, заохочують учнів дотримуватися її. · У закладі використовують формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів, спрямоване відстежувати індивідуальний прогрес кожного учня.
2.3. Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до само оцінювання – відстежування прогресу; - вплив на активність життєвої позиції; - сприяння формуванню ціннісних орієнтирів та чіткої громадянської позиції. ·Учні задоволені освітнім процесом і тим, як їхні досягнення оцінюють у закладі освіти. ·Заклад освіти розвиває в учнів почуття відповідальності за результати власної освітньої діяльності; учні здатні оцінити свої можливості й ставити цілі особистісного розвитку. ·Учні виявляють громадянську активність та ініціативу, беруть участь у житті класу, закладу освіти, місцевої громади, суспільства загалом. ·Отже, оцінювати результати навчання у закладі освіти слід за трьома стандартами: навчальний поступ учня як індикатор якості освіти, прозорість системи оцінювання навчальних досягнень та особистісна відповідальність учнів за результати навчання.
Розділ ІІІ. Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу
3.1. Педагогічні працівники спрямовують свою діяльність на оволодіння учнями ключовими компетентностями через використання сучасних технологій в освітньому процесі - Зорієнтованість на формування ключових компетентностей; - враховування індивідуальної освітньої траєкторії кожного учня; - наскрізний процес виховання. Педагогічні працівники:
  • застосовують компетентнісний підхід у викладанні та використовують різні форми і методи проведення навчальних занять, які спрямовані на творчий розвиток учнів, їх самостійну та аналітичну роботу;
  • розробляють індивідуальні освітні траєкторії учнів;
  • забезпечують наскрізний процес виховання, який формує загальнолюдські цінності, сприяє розвитку патріотизму.
3.2. Педагогічні працівники закладу планують свою роботу та прогнозують результати своєї діяльності - раціональний розподіл навчального матеріалу; - критерії оцінювання; - об'єктивність оцінювання; - зовнішні і внутрішні моніторинги. ·Педагоги розробляють навчально-тематичні програми, календарно-тематичні плани з предметів і курсів, зміст яких відповідає Державним стандартам загальної середньої освіти та враховує умови й специфіку роботи закладу освіти. ·Педагоги використовують наявні, а також розробляють і оприлюднюють нові критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, що відповідають нормативним документам і компетентнісному підходу, а також інформують учнів про ці критерії. ·Результати зовнішніх моніторингів, державної підсумкової атестації корелюють з підсумковим оцінюванням навчальних досягнень учнів з предмету (курсу).
3.3. Забезпечення підвищення рівня професійної компетентності та майстерності педагогічних працівників - Напрями професійного зростання; - система мотивації педагогів; -участь у дослідницько-експериментальній роботі ; - створення власних освітніх продуктів; - використання ІКТ; - обізнаність з нормативно-правовими актами в галузі освіти; - володіння державною мовою. Педагогічні працівники: ·підвищують свою кваліфікацію, проходять чергову атестацію, сертифікацію; ·дотримуються у професійному зростанні стратегії, специфіки роботи та освітньої програми закладу освіти; ·беруть участь у дослідницько-експериментальній роботі, в освітніх проектах, робочих групах, залучаються до роботи як освітні експерти; ·мають оприлюднені публікації та розробки, створюють власний освітній продукт, беруть участь в обміні досвідом; ·використовують інформаційно-комунікативні технології в освітньому процесі; ·обізнані з вимогами нормативно-правових актів у галузі освіти та дотримуються їх; ·використовують виключно державну мову під час навчальних занять та в позаурочний час, а також послуговуються науковою і педагогічною термінологією українською мовою.
3.3. Діяльність педагогічних працівників грунтується на партнерстві між учнями, вчителями і батьками - конструктивні комунікації; - постійний діалог з батьками; - всебічна підтримка педагога; - співпраця педагогів, командна робота. В освітній діяльності педагогічні працівники: · надають всебічну підтримку учням та застосовують індивідуальний підхід у роботі з ними; · взаємодіють з батьками щодо питань удосконалення освітньої діяльності, забезпечують постійний зворотний зв’язок; · співпрацюють з колегами, обговорюють з ними проблеми та реалізовують спільні проекти;
3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти відбувається на засадах академічної доброчесності - дотримання академічної доброчесност; -, стимулювання учнів до дотримання ак.доброч. В освітній діяльності педагогічні працівники: · організовують свою роботу на засадах академічної доброчесності, спонукають учнів дотримуватися цих норм в освітній діяльності.
Розділ ІV. Управлінські процеси у закладі
4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань - наявність і якість локальних документів ( положень, програми розвитку, концепцій тощо), спрямованих на удосконалення діяльності закладу. · У закладі освіти затверджено стратегію його розвитку, спрямовану на підвищення якості освітньої діяльності · У закладі освіти річне планування та відстеження його результативності здійснюються відповідно до стратегії його розвитку та з урахуванням освітньої програми · У закладі освіти здійснюється самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти · Керівництво закладу освіти планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм - Рівень психологічного комфорту; - прозорість діяльності · Керівництво закладу освіти сприяє створенню психологічно комфортного середовища, яке забезпечує конструктивну взаємодію здобувачів світи, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу освіти та взаємну довіру · Заклад освіти оприлюднює інформацію про свою діяльність
4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників - Текучість кадрів; - система заохочення; організація підвищення кваліфікації учителів. · Керівник закладу освіти формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми · Керівництво закладу освіти за допомогою системи матеріального та морального заохочення мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності · Керівництво закладу освіти сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою - Врахування потенціалу всіх учасників освітнього процесу при прийнятті рішень; - громадське самоврядування; - мобільність режиму роботи школи · У закладі освіти створюються умови для реалізації прав і обов'язків учасників освітнього процесу · Управлінські рішення приймаються з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу · Керівництво закладу освіти створює умови для розвитку громадського самоврядування · Керівництво закладу освіти сприяє виявленню громадської активності та ініціативи учасників освітнього процесу, їх участі в житті місцевої громади · Режим роботи закладу освіти та розклад занять враховують вікові особливості здобувачів освіти, відповідають їх освітнім потребам · У закладі освіти створюються умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності - Впровадження політики академічної доброчесності; - антикорупційні заходи · Заклад освіти впроваджує політику академічної доброчесності · Керівництво закладу освіти сприяє формуванню в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції

4. Циклограма контрольно-оцінювальної діяльності в системі забезпечення якості освіти

Первомайської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 на 2019/2020 н.р.

№ п/п Орієнтовні критерії Місяці навчального року
09 10 11 12 01 02 03 04 05 06
Розділ І. Освітнє середовище закладу
1.1. Забезпечення безпечних та комфортних умов для навчання та праці (аналіз приміщень, обізнаність з вимогами ОП та БЖ, умови для харчування, підключення Інтернету, умови для адаптації) + +
1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації (наявність та рівень виконання правил учасниками освітнього процесу; антибулінгові заходи) + + + + + + + + + +
1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору (універсальність дизайну; умови для навчання дітей з ОП; організація інклюзивного навчання) + +
Розділ ІІ. Система оцінювання здобувачів освіти
2.1. Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень (обізнаність учнів з критеріями оцінювання; підходи до оцінювання; рівень справедливості оцінювання) + +
2.2. Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти (моніторинги) + +
2.3. Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до само оцінювання (підходи до формування в учнів відповідальності за результати освітньої діяльності) + + + + + + + + + +
Розділ ІІІ. Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу
3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти (наявність, формат планування, самоаналіз; врахування потенціалу класу, цілісність планування, створення веб-ресурсів, використання ІКТ) + + + +
3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників (самоосвіта, інноваційна діяльність педагогів) +
3.3. Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти (рівень партнерства «учитель –учень – батьки); зворотній зв'язок учителя з учнями і батьками; наставництво) + + +
3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності (дотримання академічної доброчесності, стимулювання учнів до дотримання ак.доброч.) + +
Розділ ІV. Управлінські процеси у закладі
4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань (наявність і якість локальних документів (положень, програми розвитку, концепцій тощо), спрямованих на удосконалення діяльності закладу). + +
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм (рівень психологічного комфорту; прозорість діяльності) +
4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників (текучість кадрів; система заохочення; організація підвищення кваліфікації учителів) + +
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою (врахування потенціалу всіх учасників освітнього процесу при прийнятті рішень; громадське самоврядування; мобільність режиму роботи школи) +
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності (впровадження політики академічної доброчесності, антикорупційні заходи) +
Кiлькiсть переглядiв: 3067

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930